نمونه سوالات استخدامی

نوشتن SOP جهت پذیرش تحصیلی | نگارش sop | نمونه sop | نوشتن انگیزه نامه

نگارش sop

نگارش انگیزه نامه | SOP یا Statement of Purpose

SOP یا Statement of Purpose که به زبان فارسی بیانیه هدف یا انگیزه نامه هم ترجمه شده است.  علاوه بر این اسامی، کلمه SOP در برخی دانشگاه ها نیز اسامی متفاوت دیگری را دارد که متداول ترین این اسامی عبارتند از:

اسامی متداول انگیزه نامه

  • Statement  of intention
  • Letter of intent

اهمیت sop

به این دلیل که یک SOP استاندارد نشان‌ دهنده توانایی‌ها، تجربیات و انگیزه شما از تحصیل در رشته مد نظرتان است جزء یکی از مهمترین موردی خواهد بود که یک دانشجو در طی تحصیلات خود باید بنویسد. بنابراین یک SOP قدرتمند باید توانایی توضیح اینکه چرا برای رشته و دانشگاه مد نظرتان اپلای می کنید را داشته باشد تا مسیر شما برای رسیدن به این هدف را هموار سازد.

متاسفانه در ایران چنین چیزی مرسوم نیست، اما در دانشگاه های آمریکایی، کانادایی و اروپایی، اساتید و کمیته پذیرش مایلند بدانند که چرا تصمیم دارید چند سال از بهترین سال های زندگی خود را صرف رشته مورد نظرتان کنید.

نگارش sop

نگارش SOP شاید به نظر ساده بیایید به خصوص برای افرادی که دانش زبانی بالایی دارند این فکر ایجاد شود که امری سادست. اما نگارش یک SOP استاندارد فارغ از دانش زبانی می باشد و به نوعی یک لم مخصوص به خود را دارد تا با مدارک مورد نیاز دیگر برای اپلای نظیر کاور لتر و رزومه اشتباه گرفته نشود.

بنابراین، این افراد به نمونه های آماده در اینترنت رجوع می کنند که می توان با یک جستجوی ساده پیدا کرد. اما چیزی که می توان دریافت این است که این گونه SOP ها که در اینترنت رایج هستند تکراری می باشند و از طرفی بسیاری از دانشگاه های معتبر جهان سیستم های بررسی کپی یا سرقت ادبی دارند و تمامی SOP های درخواستی توسط آنها چک می شوند. بنابراین در نگارش SOP باید دقت و توانایی لازم به کار برده شود.

پیشنهاد مطالعه: نمونه کاور لتر | نمونه Cover Letter | راهنمای نوشتن کاورلتر | نمونه نامه پوششی

به علت اهمیت بسیار بالای SOP در اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه مد نظر و به منظور افزایش اطلاعات در این زمینه و نوشتن یک SOP بسیار قوی مطالب مفیدی در قسمت “ساختار و محتوای SOP”   ارائه شده است.

نوشتن SOP جهت پذیرش تحصیلی | نگارش sop | نمونه sop | نوشتن انگیزه نامه

برای سفارش SOP اینجا کلیک کنید

نگارش sopساختار و محتوای SOP

در بخش محتوای انگیزه نامه به ارائه توضیحات کلی از شمایل یک SOP ارائه شده است. علاوه براین توضیحات تخصصی تر در این زمینه در قالب یک فایل PDF قابل دانلود به منظور کسب اطلاعات بیشتر برای علاقه مندان عزیز ضمیمه شده است. در SOP  که به زبان انگلیسی نوشته می‌شود، کلیات امر بدین صورت است که شما ابتدا دلایل و انگیزه خود را از تحصیل در دانشگاه مورد نظر را برای کمیته مسئول پذیرش در دانشگاه توضیح می‌دهید و این نامه خود را معرفی کرده و یک تاریخچه از زندگی و تحصیلاتتان و همینطور سوابق دانشگاهی‌تان ذکر می‌کنید.

سپس علایق و اهداف کوتاه مدت و نیز هدف از ادامه تحصیل در رشته مورد نظر را بازگو کرده و در واقع نگاهی که به آینده خود دارید را شرح می‌دهید. در انتها دلیل انتخاب رشته و دانشگاه مورد نظر را توضیح دهید و اینکه چرا فکر می‌کنید با تحصیل در آن دانشگاه به اهداف خود می‌رسید.

ساختار های یک انگیزه نامه

 پاراگراف اول SOP

این پاراگراف تشکیل شده از یک یا دو جمله است باید هدف نگارش شما را نشان دهد. یعنی سابقه و مختصری از شما و علایق علمی و اهداف آینده تان را بیان کند.

 پاراگراف دوم SOP

این پاراگراف بیان کننده سوابق تحصیلی، نشان دهنده آمادگی شما برای این رشته و مقطع است. این قسمت شامل  فراز و نشیب های دوره کارشناسی، تفاوت بین معدل ابتدا و انتهای دوره تحصیل، کسب نمره خوب در آزمونی برای دوره کارشناسی ارشد می باشد تا جوجه کمیته پذیرش یا استاد را جلب کند.

پاراگراف سوم SOP

این پاراگراف توصیفی از اهداف حرفه ای شماست. با اینکه SOP خلاصه ای از اهداف و سوابق می باشد، اما می تواند تاییدی بر صلاحیت برای پذیرفته شدن در یک رشته تحصیلی خاص نیز باشد. این بند به همراه بند قبلی به هیات پذیرش تضمین می دهد که شما دانشجویی هدفمند هستید.

پاراگراف چهارم SOP

این پاراگراف بیان کننده موضوع مورد علاقه شما برای ادامه تحصیل است. حال که شما علایق ، سوابق و اهداف حرفه ای خود را در قسمت های قبل مشخص کرده اید، باید توجه کنید که بهترین راه برای ارتباط بین سال های تحصیلی و موفقیت در حرفه مورد نظرتان، مطالعه رشته ی است که درخواست ادامه تحصیل در آن را داده اید. بنابراین تا جایی که امکان دارد دقیق باشید.

نکات کلی درباره نگارش sop

  1. حجم SOP به دانشگاه مربوطه بستگی دارد اما معمولا بین 1 تا 2 صفحه است.
  2. در SOP نکات مثبت و قوت خود که ممکن است شما را از دیگران متمایز کند را برجسته کنید. توجه داشته باشید که این نکات کاملا صادقانه مطرح شوند.
  3. با توجه به اینکه هر شخص در طول زندگی مسیری متفاوت را برای کسب موفقیت حاصل شده طی کرده و می‌کند، لذا به هیچ وجه SOP را با کپی کردن نوشته‌های موجود دیگران تهیه نکنید.
  4. از یک انگیزه نامه برای چند دانشگاه استفاده نکنید.

هزینه نوشتن SOP

با توجه به مقطعی که برای آن اقدام می کنید، هزینه SOP جهت اپلای متفاوت خواهد بود. در نوشتن SOP دو طرح عادی و فوری وجود دارد که جزئیات زمانی و هزینه آنها در پایین آمده است. نصف هزینه نوشتن SOP از قبل و مابقی آن در هنگام تحویل SOP دریافت می گردد.

پس از اتمام کار، SOP نوشته شده را برایتان  در دو فرمت doc و pdf از طریق ایمیل ارسال خواهد شد. تمامی SOP های نوشته شده در توسط گروه همیار ترجمه دارای ۲ ویرایش رایگان و  ۳۰ دقیقه مشاوره تلفنی یا Skype رایگان می‌باشند. بنابراین حتی پس از تحویل کار، در صورتی که بخواهید موضوعی را به SOP خود اضافه کنید، این تغییرات به صورت رایگان برایتان انجام خواهد شد.

نوشتن SOP فوق لیسانس

عادی :  تحویل در ۱۴ روز کاری – 2 ویرایش نامحدود و ۳۰ دقیقه مشاوره تلفنی رایگان پس از تحویل – 100 هزار تومان

فوری: تحویل در ۷ روز کاری -ویرایش نامحدود  و ۳۰ دقیقه مشاوره تلفنی رایگان پس از تحویل – 200  هزار تومان

نوشتن SOP دکتری

عادی :  تحویل در ۱۴ روز کاری -ویرایش نامحدود و ۳۰ دقیقه مشاوره تلفنی رایگان پس از تحویل – 150 هزار تومان

فوری: تحویل در ۷ روز کاری -ویرایش نامحدود و ۳۰ دقیقه مشاوره تلفنی رایگان پس از تحویل – 250 هزار تومان

ویرایش SOP

گروه همیار ترجمه علاوه بر تدوین SOP افتخار دارد که در ویرایش آن نیز خدماتی را خدمت علاقه‌مندان دانش‌پژوه ارائه دهد. از این رو، آن دسته از افرادی که قصد دارند کیفیت SOP نوشته شده خود بهبود ببخشند و ایرادات گرامری آن را رفع کنند، می‌توانند فایل تهیه شده خود را در قسمت سفارش بارگذاری کرده و توضیحات مد نظر را نیز به نامه ضمیمه کنند. هزینه مربوط به این بخش پس از ارجاع کار به کارشناس به شما از طریق ایمیل و تماس تلفنی اطلاع رسانی خواهد شد.

سفارش آنلاین انگیزه نامه

فرایند سفارش SOP آنلاین

  1. رزومه خود را در سامانه بارگذاری کنید. اگر در قسمتی نیاز به توضیح می‌باشد در قسمت توضیحات آن را ذکر کنید. پس از بارگذاری، با شما به منظور تهیه یک SOP قوی تماس خواهد گرفته شد.
  2. نصف هزینه نوشتن SOP را بعنوان پیش پرداخت از طریق فیشی که از طریق سامانه برایتان فرستاده خواهد شد و یا شماره کارت درج شده در سایت واریز نمایید.
  3. فیش واریزی را به ایمیل وب سایت بفرستید تا  نوشتن SOP آغاز شود و در مدت تعیین شده تکمیل می گردد.
  4. پس از اتمام کار، از موسسه با شما تماس گرفته خواهد شد به منظور مطمئن شدن کسب رضایت کامل شما از کار انجام شده و مطالب گنجانده شده در SOP. بنابراین، اگر سوالی در این خصوص داشته باشید و یا بخواهید موضوعی را به SOP تهیه شده توسط کارشناس اضافه کنید، میتوانید با مشاوره از کارشناس (به صورت رایگان) مطالب خود را انتقال دهید.

برای سفارش SOP اینجا کلیک کنید

نوشتن SOP یا انگیزه نامه جهت پذیرش تحصیلی | نگارش sop | نمونه sop | راهنمای sop | نوشتن SOP یا Statement of Purpose انگیزه نامه تحصیلی برای کانادا

 

uptheme