نوشتن SOP جهت پذیرش تحصیلی | نگارش SOP | نمونه SOP | نوشتن انگیزه نامه

نگارش sop

نگارش انگیزه نامه | SOP یا Statement of Purpose

امروزه به عنوان یکی از درگیری های ذهنی بسیاری از دانشجویان و فارغ التحصیلان در رشته های تحصیلی و در مقاطع مختلف نحوه اخذ پذیرش از دانشگاه های خارجی شده است. بسیاری از دانشگاه های جهان به ویژه در مقاطع ارشد و دکتری، شرایط مناسبی را از لحاظ محتوای درسی و امکانات برای ادامه تحصیل ایجاد کرده اند که باعث شده بسیاری از افراد چه دانشجو چه فارغ التحصیل به دنبال ادامه تحصیل در مقاطع بالاتری باشند. این فرآیند مستلزم آماده سازی یک سری مدارک می باشد. یکی از این مدارک انگیزه نامه می باشد. SOP یا Statement of Purpose در زبان فارسی به بیانیه هدف یا انگیزه نامه ترجمه شده است. علاوه بر این اسامی، کلمه SOP در برخی دانشگاه ها نیز اسامی متفاوت دیگری را دارد که متداول ترین این اسامی عبارتند از:

اسامی متداول انگیزه نامه

 • Statement of Intent
 • Motivation Letter
 • Cover Letter
 • Letter of Intent

اهمیت نوشتن SOP

انگیزه نامه یکی از مهمترین مدارکی است که متقاضی اخذ پذیرش (تحصیلی یا کاری) بایستی بنویسد. اهمیت آن بدین دلیل است که یک SOP استاندارد نشان‌ دهنده توانایی‌ها، تجربیات و انگیزه شما برای تحصیل در رشته و همچنین دانشگاه مطلوب مورد نظر شما می باشد. بنابراین یک SOP استاندارد و مناسب با یک متن منطقی و درست نکات مهم و ضروری را به کمیته پذیرش باید توضیح بدهد. از آنجایی که مدارک تحصیلی شما متعلق به گذشته است و اکثر متقاضیان فقط یک یا دو بار در آزمون هایی مانند GER, Gmat, IELTS, TOEFL شرکت کرده اند و نمره آنها به میزان زیادی تحت تاثیر شرایط آنها در روز امتحان بوده است، اهمیت انگیزه نامه برای نشان دادن برتری، خود را نشان می دهد. چون انگیزه نامه تنها قسمتی از مدارک می باشد که کاملا تحت کنترل شما است، بنابراین انگیزه نامه تنها پل ارتباطی مستقیم با دانشگاه مورد نظر می باشد که خود را از میان دیگر متقاضیان متمایز کند و به کمیته پذیرش نشان دهد که لیاقت این فرصت را دارد.

پیشنهاد: کانال تلگرام اپلای | گروه تلگرام اپلای

با توجه به اینکه فرایند اخذ پذیرش تحصیلی در ایران بر پایه کنکور سراسری وضع شده است، نگارش انگیزه نامه بین دانشجویان مرسوم نیست، اما در دانشگاه های سراسر دنیا (بویژه آمریکا، کانادا و اتحادیه اروپا)، استادان و کمیته پذیرش مایلند بدانند که چرا تصمیم دارید چند سال از بهترین سال های زندگی خود را صرف رشته مورد نظرتان کنید.

نگارش SOP

نگارش SOP شاید به نظر ساده بیاید به خصوص برای افرادی که دانش بالایی در نگارش متون انگلیسی دارند. لذا این ذهنیت ممکن است پیش بیاید که نگارش یک انشا با موضوع انگیزه نامه ساده باشد اما در واقعیت بسیار پیچیده است چرا که سیر داستانی یک SOP استاندارد فارغ از دانش زبانی می باشد و به نوعی یک تحصص خاص می خواهد تا با سایر مدارک مورد نیاز همانند بیوگرافی، گزارش شخصی (Personal Statement) و نامه پوششی برای اپلای اشتباه گرفته نشود.

این افراد ممکن است به نمونه های آماده در اینترنت رجوع کنند و با یک جستجوی ساده به یک قالب انگیزه نامه برسند. اما چیزی که می توان دریافت این است که این گونه SOP ها تکراری می باشند و جذابیت خود را در همان ابتدای مطالعه توسط کمیته پذیرش از دست می دهند. از طرفی بسیاری از دانشگاه های معتبر جهان مجهز به سیستم های بررسی سرقت ادبی هستند و تمامی SOP های درخواستی پیش از ورود به کمیته پذیرش توسط آنها چک می شود. بنابراین در نگارش SOP باید دقت و توانایی لازم به کار برده شود.

برای اینکه بتوان یک SOP مستحکم و استاندارد نگارش کرد باید به نکاتی توجه و از استراتژی­ هایی پیروی شود. اگرچه اغلب افراد هر آنچه به ذهنشان می ­رسد را می­ نویسند یا در اینترنت جستجو کرده و انگیزه نامه­ های آماده پیدا می ­کنند، اما برای اینکه انگیزه نامه­ تاثیرگذار باشد باید اصل و فقط از آن خود متقاضی باشد. مطمئن باشید کمیته علمی دانشگاه SOP های بسیاری خوانده است و متوجه کپی کاری می ­شود و این مساله تاثیر کار شما را از بین می­ برد.

پیشنهاد مطالعه: نمونه کاور لتر | نمونه Cover Letter | راهنمای نوشتن کاورلتر | نمونه نامه پوششی

به علت اهمیت بسیار بالای SOP در اخذ پذیرش (تحصیلی یا کاری) از دانشگاه مد نظر و به منظور افزایش اطلاعات در این زمینه، مطالب مفیدی در قسمت “ساختار و محتوای SOP” برای راهنمایی شما عزیزان در راستای کسب مهارت های لازم برای نگارش یک SOP بسیار قوی ارائه شده است.

بخاطر داشته باشید که اظهارنامه ی شخصی شما باید کاملا بی نقص باشد. این امر برای پذیرش در مقطع دکتری و دریافت فاند بسیار حائز اهمیت می باشد. از یک فرد متخخص و یا دوستان و اساتید خود بخواهید هر چقدر که مورد نیاز است آن را برای شما اصلاح کنند و  اشتباهات نگارشی و دستوری نادرست ویرایش کند. همچنین بهتر است برای چند روز بیانیه خود را کنار بگذارید و برای اصلاح نهایی بعد از چند روز مجددا نگاهی به آن بیاندازید تا دید تازه ای نسبت به آن داشته باشید.

نوشتن SOP جهت پذیرش تحصیلی | نگارش sop | نمونه sop | نوشتن انگیزه نامه

برای سفارش SOP اینجا کلیک کنید

نگارش sopساختار و محتوای SOP

در این بخش به ارائه توضیحات کلی از شمایل یک انگیزه نامه یا SOP پرداخته ایم. علاوه بر مطالب این بخش، توضیحات تخصصی تر در این زمینه در قالب یک فایل PDF قابل دانلود برای علاقه مندان عزیز ضمیمه شده است. در SOP که به زبان انگلیسی نوشته می‌شود، کلیات امر بدین صورت است که شما ابتدا دلایل و انگیزه خود را از تحصیل در دانشگاه مورد نظر را برای کمیته مسئول پذیرش توضیح می‌دهید. در این نامه به معرفی خود و همچنین یک تاریخچه از زندگی و تحصیلاتتان و همینطور سوابق کاریتان می پردازید. داشتن لحن مناسب از اهمیت زیادی برخوردار است و ممکن است متوجه شوید که در کشورهای متفاوت و موسسات آموزش عالی مختلف، انتظاری که از میزان خودمانی بودن بیانیه ی شخصی می رود، متفاوت است. اما همیشه بهتر است از لحن منفی یا لحنی بسیار خودمانی و غیررسمی اجتناب کنیم.

سپس علایق و اهداف کوتاه مدت و نیز هدف از ادامه تحصیل در رشته مورد نظر را بازگو کرده و در واقع نگاهی که به آینده خود دارید را شرح می‌دهید. در انتها دلیل انتخاب رشته و دانشگاه مورد نظر را توضیح دهید و اینکه چرا فکر می‌کنید با تحصیل در آن دانشگاه به اهداف خود می‌رسید. ساختار کلی یک انگیزه نامه به صورتی است که در پاراگراف اول باید قسمت آغازین متن وجود داشته باشد که اصطلاحا با نام مقدمه از آن یاد می شود و در قسمت دوم سوابق تحصیلی مورد اشاره و ارزیابی قرار می گیرد.

ساختار یک انگیزه نامه

 پاراگراف اول SOP

این پاراگراف از یک یا دو جمله تشکیل شده است و هدف نگارش شما را نشان می دهد یعنی سابقه و مختصری از شما و علایق علمی و اهداف آینده تان را بیان می کند.

 پاراگراف دوم SOP

این پاراگراف بیان کننده پیشینه تحصیلی، نشان دهنده آمادگی شما برای این رشته و مقطع است. این قسمت شامل فراز و نشیب های دوره کارشناسی، تفاوت بین معدل ابتدا و انتهای دوره تحصیل، کسب نمره خوب در آزمون ورودی برای دوره کارشناسی ارشد (در صورت نیاز) می باشد تا توجه کمیته پذیرش یا استاد را جلب کند.

پاراگراف سوم SOP

این پاراگراف توصیفی از اهداف حرفه ای شماست. با اینکه SOP خلاصه ای از اهداف و سوابق می باشد، اما می تواند تاییدی بر صلاحیت شما برای پذیرفته شدن در یک رشته تحصیلی خاص نیز باشد. این بند به همراه بند قبلی به هیات پذیرش تضمین می دهد که شما دانشجویی هدفمند هستید.

پاراگراف چهارم SOP

این پاراگراف بیان کننده موضوع مورد علاقه شما برای ادامه تحصیل است. حال که شما علایق، سوابق و اهداف حرفه ای خود را در قسمت های قبل مشخص کرده اید، باید توجه کنید که بهترین راه برای ارتباط بین سال های تحصیلی و موفقیت در حرفه مورد نظرتان، مطالعه رشته ی است که درخواست ادامه تحصیل در آن را داده اید. بنابراین تا جایی که امکان دارد دقیق باشید.

نکات کلی درباره نگارش SOP

 1. حجم SOP به دانشگاه مربوطه بستگی دارد اما معمولا بین 1 تا 2 صفحه است.
 2. در SOP نکات مثبت و قوت خود که ممکن است شما را از دیگران متمایز کند را برجسته کنید. توجه داشته باشید که این نکات کاملا صادقانه مطرح شوند.
 3. با توجه به اینکه هر شخص در طول زندگی مسیری متفاوت را برای کسب موفقیت حاصل شده طی کرده و می‌کند، لذا به هیچ وجه SOP را با کپی کردن نوشته‌های موجود دیگران تهیه نکنید.
 4. از یک انگیزه نامه برای چند دانشگاه استفاده نکنید.

هزینه نوشتن SOP

با توجه به مقطعی که برای آن اقدام می کنید، هزینه SOP جهت اپلای متفاوت خواهد بود. در نوشتن SOP دو طرح عادی و فوری وجود دارد که جزئیات زمانی و هزینه آنها در پایین آمده است. نصف هزینه نوشتن SOP از قبل و مابقی آن در هنگام تحویل SOP دریافت می گردد. در صورت پرداخت کل هزینه به شکل آنلاین، 15% تخفیف شامل حال شما می شود.

پس از پایان کار، SOP نوشته شده برایتان در دو فرمت doc و pdf از طریق ایمیل ارسال خواهد شد. تمامی SOP های نوشته شده توسط گروه همیار اپلای دارای ۲ ویرایش رایگان و  ۳۰ دقیقه مشاوره تلفنی یا Skype رایگان است. بنابراین حتی پس از تحویل کار، در صورتی که بخواهید موضوعی را به SOP خود اضافه کنید، این تغییرات به صورت رایگان برای شما انجام خواهد شد.

دو طرح نگارش SOP

عادی :  تحویل در 7 روز کاری – 2 ویرایش نامحدود و 30 دقیقه مشاوره تلفنی رایگان پس از تحویل – 300 هزار تومان

فوری: تحویل در 2 روز کاری -ویرایش نامحدود  و 30 دقیقه مشاوره تلفنی رایگان پس از تحویل – 400 هزار تومان

ویرایش SOP

گروه همیار اپلای علاوه بر تدوین SOP افتخار دارد که در ویرایش آن نیز خدماتی را به شما علاقه‌مندان دانش‌پژوه ارائه دهد. از این رو، آن دسته از افرادی که قصد دارند کیفیت SOP نوشته شده خود را بهبود بخشند و ایراد های گرامری آن را رفع کنند، می‌توانند فایل تهیه شده خود را در قسمت سفارش بارگذاری کرده و توضیحات مد نظر را نیز به نامه ضمیمه کنند. هزینه مربوط به این بخش پس از ارجاع کار به کارشناس به شما از طریق ایمیل و تماس تلفنی اطلاع رسانی خواهد شد.

سفارش آنلاین انگیزه نامه

فرایند سفارش SOP آنلاین

 1. رزومه خود را در سامانه بارگذاری کنید. اگر بخشی نیاز به توضیح دارد، در قسمت توضیحات آن را ذکر کنید. پس از بارگذاری، با شما برای تهیه یک SOP قوی تماس خواهیم گرفت.
 2. نصف هزینه نوشتن SOP را بعنوان پیش پرداخت از طریق فیشی که از طریق سامانه برایتان فرستاده خواهد شد و یا شماره کارت ارسالی طی تماس تلفنی واریز نمایید.
 3. فیش واریزی را به ایمیل وب سایت بفرستید تا نوشتن SOP آغاز شود و در مدت تعیین شده تکمیل گردد.
 4. پس از پایان کار، از موسسه با شما تماس گرفته خواهد شد تا از کسب رضایت کامل شما از انجام کار و مطالب گنجانده شده در SOP اطمینان حاصل آید. بنابراین، اگر سوالی در این خصوص داشته باشید و یا بخواهید موضوعی را به SOP تهیه شده توسط کارشناس اضافه کنید، می توانید با مشاوره از کارشناس (به صورت رایگان) مطالب خود را انتقال دهید.

برای سفارش SOP اینجا کلیک کنید

نوشتن SOP یا انگیزه نامه جهت پذیرش تحصیلی | نگارش sop | نمونه sop | راهنمای sop | نوشتن SOP یا Statement of Purpose انگیزه نامه تحصیلی برای کانادا

 

مشاوره: 09352351842